Življenje in ponovno rojstvo goršetove plavalke

Kip Plavalka naj bi bil izdelan leta 1942. Bil je delo akademskega kiparja Franceta Goršeta (1897 -1986) in je bil sprva postavljen v Tivoliju, nekje na območju današnjega parkirišča ob železnici. Najnovejši viri so razkrili, da naj bi pred tem stal celo v italijanskem paviljonu Ljubljanskega velesejma leta 1941.

Kdaj so kip prestavili na pročelje Bloudkovega kopališča Ilirija iz leta1929, ni javno znano. Mogoče šele, ko so 1961 začeli graditi železniško progo Sežana – Ljubljana? Za kip Plavalke je kipar leta 1943 prejel celo nagrado. Po pripovedovanjih mu je bila Plavalka zelo ljuba in vedno, ko se je vračal v Ljubljano, jo je šel pogledat. Le kdo je bila njegova muza?

Kip je desetletja krasil vhod Kopališča Ilirija in vabil Ljubljančane, naj zaplavajo v ob izgradnji enem najsodobnejših kopališču v Evropi. Baje je ob otvoritvi bazen obiskalo več kot 2000 ljudi.

Konec junija 2007 so tatovi bržkone s precej truda ukradli 65 let star bronasti kip Plavalke. Zanje je umetnina predstavlja zgolj 200 kg unovčljive kovine.

Dvesto kilogramov težki kip je bilo verjetno precej težko neopaženo odnesti s štirih metrov visokega nadstreška. Toda zaradi uporabe napačnih sider (zaradi kemijske reakcije med pritrditvenimi železnimi sidri in bronom, železo pravzaprav sprhni), kip praktično ni bil pritrjen na podlago. Verjetno so se tudi zato kraje bronastih kipov v Ljubljani v tistem času kar vrstile, med drugim je bil v tistem času izpred bližnje osnovne šole ukraden kip Prežihovega Voranca.

Leta 2022 sta se po naročilu Mestne občine Ljubljana in pod mentorstvom akademskega kiparja profesorja Matjaža Počivavška izdelovanja replike Goršetove Plavalke lotila diplomanta Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Pomurec Denis Vučko in Izolan Denis Dražetić. Zahtevno nalogo so jima zaupali tudi zaradi preteklih izkušenj z izdelavo replik. Kiparja sta se poglobila v opus Goršetovih del, saj sta imela na voljo zgolj nekaj fotografij originala. Kljub temu, da sta si fotografije povečala v naravno velikost, brez modelov ni šlo. Zato so jima za detajle izmenično pozirale tri najboljše plavalke Plavalnega kluba Ilirija.

In tako je Ilirijanski duh za vedno ujet v bron kipa Plavalke. Mi pa lahko samo upamo, da bodo jeklena sidra s katerimi je novi kip pritrjen na nadstrešek, kos morebitnim nepridipravom in da nas bo Plavalka še dolgo, osredotočena na skok in ujeta v trenutku, nemo pozdravljala iznad vhoda v novo Ilirijo.