Tekmovalne selekcije
Tekmovalne selekcije so sestavljene po starosti in znanju. V PK Ilirija želimo poskrbeti za celostni razvoj naših tekmovalk in tekmovalcev, od prvih zamahov do vrhunskih rezultatov. V plavalnih šolah imamo odličen sistem plavalnega opismenjevanja. Bodoče tekmovalce iz vrst rekreativnih plavalcev usmerjamo najprej v športno plavalno šolo in potem v tekmovalne selekcije.
Čeprav v določeni meri drži, da je plavanje individualni šport, je treniranje plavanja mnogo več. V najmlajših selekcijah se otroci učijo ekipnega duha in na tekmovanjih nastopajo za ekipni uspeh. V kolikor otrok okrog sebe nima motiviranih vrstnikov, bo pot do osebnih zmag in vrhunskega rezultata veliko težja.
Nadaljujemo z izpopolnjevanjem vseh plavalnih tehnik in se učimo novih gibov. Razvijamo aerobne kapacitete z majhno intenzivnostjo. S suhim treningom in skozi različne igre poskušamo izboljšati koordinacijo, gibljivost, moč trupa in hitrost, vse z uporabo teže lastnega telesa. Otroci tekmujejo na ekipnih tekmovanjih.
Pravo obdobje za ustvarjanje bodočih reprezentantov. Postopno povečujemo obseg in intenzivnost vadbe. Poudarek je na ekipnem delu in ustvarjanju dobrih odnosov v skupini. To je obdobje aerobnega treninga. Anaerobni trening uvajamo postopno, saj v nasprotju z aerobnim treningom ne privede do dolgoročnega anaerobnega izboljšanja. Izboljšujemo plavalne tehnike in učinkovitost plavanja. Zaradi pospešene rasti otrok smo pozorni na ohranjanje koordinacije in kontrole gibanja.
V tem obdobju pride pri pristopu v treningu plavalca do postopne specializacije. Pri tekmovalni hitrosti poskušamo optimizirati tehniko, zato povečujemo trening tekmovalne hitrosti in razvijamo anaerobni sistem. Veliko pozornosti je posvečeno tekmovalni in psihološki taktiki. Športnike učimo o pomembnosti športne prehrane in hidracije. Za trening na suhem skrbi kondicijski trener, skrb namenjamo tudi preprečevanju poškodb.
Športniki se specializirajo za določene discipline. Vsi vidiki treninga so individualizirani. V trening vključujemo sodelovanje s panožnimi strokovnjaki (prehrana, psihološka priprava, masaže, meritve…) Poveča se število priprav. Periodizacijo izvajamo večkrat letno. Pri treningu je velik poudarek na počitku in regeneraciji.
V Plavalnem klubu Ilirija imamo bogate izkušnje tako na področju učenja plavanja, kot tudi treniranja vrhunskih tekmovalnih plavalcev. Za to skrbi visoko izobražen trenerski kader, ki usmerja učenje plavanja in treninge v skladu s sodobnimi smernicami in pristopi.
Matic Lipovž
Matic, diplomirani trener plavanja, je študiral na Pedagoški fakulteti UM in diplomiral pod mentorstvom dr. Dimitrija Manceviča. Kot plavalec pri PK Ilirija je dosegel vrsto odličnih rezultatov. Med drugim je bil prvak in rekorder Jugoslavije v mlajših kategorijah, prvak in rekorder Slovenije v disciplini 200m prsno in bronast na svetovnem pokalu v ZDA. Po končani športni karieri je leta 2004 v Plavalnem klubu Ilirija sprejel delo z najmlajšimi plavalci in ostal njihov trener skozi celotni razvoj. Skupaj so osvojili marsikatero medaljo. Leta 2013 se je za tri leta preselil v Turčijo, dve leti je bil trener plavalnega centra v Trabzonu, kjer so plavalci mlajših kategorij postali prvaki Turčije, tretje leto pa je bil trener kadetov in mladincev v Plavalnem klubu Galatasaray iz Istanbula, ki tisto leto postali ekipni absolutni prvaki Turčije. Leta 2016 se je Matic vrnil v Slovenijo in v matični klub, kar mu daje dodatno motivacijo za trenersko delo. Njegovi plavalci spet dosegajo vrhunske rezultate.
Jure Bučar
Jure je nekdanji vrhunski plavalec, ki je v svoji karieri pustil velik pečat v slovenskem plavanju. Plavati je začel s štirimi leti, tekmovati pa s sedmimi. Sprva se je preizkušal tudi v smučanju, a se je zaradi večjih uspehov v plavanju odločil posvetiti le temu. V 32 letih aktivne kariere je osvojil več kot 50 državnih članskih naslovov, postavil državne rekorde in zastopal Slovenijo na treh olimpijskih igrah – v Barceloni (1992), Atlanti (1996) in Sydneyju (2000). Njegov najboljši rezultat na olimpijskih igrah je bilo 16. mesto na 400 metrov prosto v Barceloni, kar je bil eden vrhuncev njegove kariere.
Leta 1993 je osvojil srebrno medaljo na Sredozemskih igrah in bil finalist evropskega prvenstva leta 1989. Po koncu tekmovalne kariere se je usmeril v trenerske vode, kjer je s svojim bogatim znanjem in izkušnjami pomaga mlajšim generacijam plavalcev razvijati svoje talente. Treniral je mlajše plavalce, mladince in člane, s čimer je pomembno prispeval k razvoju plavanja v Sloveniji.
Valentin Pečaver
Tine se je s tekmovalnim plavanjem ukvarjal trinajst let. Tudi med študijem na Fakulteti za šport je zelo rad nastopal na plavalnih maratonih in tekmovanjih za plavalne veterane. Svojo plavalno pot je nadaljeval kot plavalni učitelj in se po končanem študiju v Plavalnem klubu Ilirija leta 2007 zaposlil kot profesionalni trener plavanja. V trenerskem delu zelo uživa, kar se pozna na dobrih rezultatih njegovih plavalcev. Z vso resnostjo in veseljem prenaša znanje in izkušnje na naslednje rodove plavalcev in plavalk, ki svoj prosti čas namenjajo najlepšemu športu. Je trener 4. selekcije, s svoje trenersko znanje pa predaja tudi odraslim Ilirjanom.
Žiga Košnjek
Žiga je pri PK Ilirija začel plavati s šestimi leti. Plavanje je kmalu postalo njegovo življenje. Tekmoval je do leta 2010 in si priplaval kar nekaj medalj, posamično in ekipno. Študiral je teologijo in filozofijo ter socialno delo in se že med študijem posvetil treniranju plavanja. Največji trenerski užitek zanj je, ko plavalec osvoji neko znanje in dobi nov občutek v vodi. Žiga je najprej je treniral mlajše plavalce. Z veliko natančnostjo in predanostjo zdaj redno trenira odrasle, ki pod njegovim vodstvom hitro napredujejo. S svojim znanjem in ljubeznijo do plavanja pa v poletni plavalni šoli vsako leto navdušuje najmlajše.
Barbara Fröhlich
Barbara je že kot otrok rada plavala. V domači Radovljici je trenirala deset let. Po končanem študiju geodezije na FGG se je dodatno izobraževala in usposobila za trenerja plavanja. Danes je trenerka otrok 5. selekcije ter športne plavalne šole, svoje znanje, izkušnje in ljubezen do plavanja pa predaja naprej tudi odraslim plavalcem. V svoji plavalni karieri je na državnih prvenstvih večkrat stala na stopničkah za zmagovalce. Iz lastnih izkušenj ve, da vsak dobro odplavan kilometer pripomore k boljšemu rezultatu. Ker je plavanje ostalo njena velika ljubezen, na veteranskih tekmovanjih še vedno kdaj skoči v vodo in preveri koliko forme ji je ostalo.